V Društvu knjižničarjev Dolenjske smo skupaj s Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto, dopolnilnim poukom slovenščine na Dunaju, Slovenskim kulturnim centrom Korotan in Slovenskim inštitutom na Dunaju že osmič zapored pripravili slovenska knjižna srečevanja na Dunaju.
Niz kulturnih prireditev v tednu splošnih knjižnic, namenjen različnim okusom in starostnim skupinam, se je začel z delavnico ustvarjanja in pripovedovanja zgodb Ko zgodbe zaživijo. S pomočjo mentorice in pripovedovalke zgodb Brigite Lavrič, predsednice Društva knjižničarjev Dolenjske, so mladi spoznali osnovna pravila in tehnike snovanja ter pripovedovanja zgodb. S pomočjo danih iztočnic so nato v skupinah ustvarjali zgodbe v slovenskem jeziku in jih ob koncu delavnice predstavili. Tovrsten pristop k učenju slovenščine spodbuja razvoj veščin pisanja, pripovedovanja in nastopanja, izboljšuje komunikacijo v slovenskem jeziku ter krepi medsebojno sodelovanje.
Predšolski otroci, ki obiskujejo pouk slovenščine na Dunaju pri učiteljici Juditi Babnik, so si ogledali lutkovno predstavo Snežak se je izgubil v izvedbi lutkovne skupine iz novomeške knjižnice. Po predstavi so otroci na ustvarjalni delavnici ob pomoči svojih staršev, dedkov in babic ustvarjali snežake.
Letošnja knjižna srečevanja je sklenilo odprtje razstave v Slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju. Razstava z naslovom Svetline nad mestom predstavlja barvne grafike, zbrane v istoimenski grafični mapi slikarja, grafika in oblikovalca Janka Orača, ki jo je posvetil trem slovenskim pesnikom, Dragotinu Ketteju, Miranu Jarcu in Severinu Šaliju, ter Novemu mestu. Sestavlja jo devet barvnih lesorezov, ki jih spremljajo po tri posebej natisnjene pesmi vsakega izmed trojice pesnikov. Spremno besedo za mapo je prispeval Goran Milovanović, vodja kostanjeviške Galerije Božidarja Jakca, ki je skupaj z novomeško Knjižnico Mirana Jarca sodelovala pri izdaji. Predstavitev grafik je spremljalo branje izbranih pesmi, ki so bile povod za nastanek grafično-pesniške mape, z glasbo pa je večer obogatila na Dunaju delujoča harfistka Tina Žerdin.
Razstava je na ogled v SKC Korotan na Dunaju (Albertgasse 48) do 15. januarja 2025.
Dejavnosti v sklopu projekta Knjigotapljenje – slovenska knjižna srečevanja na Dunaju potekajo ob podpori MO Novo mesto in Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu. Skupnosti Slovencev na Dunaju skozi vse leto omogočajo dostop do knjig v slovenskem jeziku, vsem članom novomeške knjižnice pa tudi storitve e-knjižnice. Vseskozi potekajo različne aktivnosti za promocijo slovenske kulture na Dunaju, s poudarkom na predstavitvi novomeške kulturne dediščine, ustvarjalcev in dela novomeških kulturnih ustanov.